Alta Rocca

AlpinTrek : Články : Francie - Alta Rocca vydáno 8. 2014    Autor: Ivo Petr

Kraj Alta Rocca na jihu Korsiky doposud uniká pozornosti turistů. Ostatně není divu. Tento labyrint skal, náhorních plošin s porosty neprostupné macchie a propasti nepustí k sobě každého. Vždyť stejně snadno jak se do této krajiny dostaneme, tak stejně rychle se v ní můžeme ztratit.

Kraj zvaný Alta Rocca najdeme v místech, kde vysoké skalnaté štíty centrálních hor přecházejí do jen mírně modelované krajiny korsického jihu. Za jakési srdce oblasti můžeme považovat rozlehlý Ospedalský les (Forêt de L´Ospedale). Zdánlivě nekonečné porosty statných černých borovic zde dokonale souzní k hnízdy žulových skalisek, kolorit tak trochu tajemné krajiny pak doplňuje hladina přehradního jezera s torzy pařezů a padlých kmenů. Na první pohled nepřehledná krajina má svůj řád a pohybu chtivý poutník zde najde hned několik slušně vyznačených cest.Jednou z těch nejzajímavějších je výstup na roh „Mrtvé krávy“ neboli vrchol Punta di a Vacca Morta, poskytující jeden z nejlepších rozhledů na celou oblast Alta Rocca. Mezi nejvíce navštěvované lokality patří nedaleký vodopád Piscia de Gallo, ke kterému vede dobře značená lesní cesta. Ta se zanedlouho změní v pěšinu, přecházející nad nenápadným, nijak dravě se tvářícím potokem ke skále ve tvaru viklanu. Pak se stezka propadá do skalnaté strže a pokud nebereme vážně tabulky, odrazujících nás od dalšího sestupu (pouze na vlastní nebezpečí), dojdeme přímo pod skutečně impozantní, 70 m vysokou sprchu burácející vody. Okolní krajina strmých skalních stěn a pokroucených borovic je skutečně jedinečná. Při návratu si rozhodně nenechejme ujít příjemnou koupel v krásných tůních potoka, který vodopád napájí.Pokud toužíme po samotě a klidu, pak se vydejme do snad nejkrásnější části Alta Rocca. Silniční sedlo Bocca d´Illarta je perfektním výchozím bodem do hned několika famózních skalních labyrintů, podle nichž pravděpodobně dostala celá oblast své jméno (Vysoká skála). Velmi dobrý rozhled poskytuje především vršek Monte Calva, kam dorazíme po vydatnější hodince chůze. Mnohem atraktivnější, ale orientačně náročnější cíl představuje bludiště hned několika skalních měst masívu Punta di u Diamante. Pomocí kamenných mužíků můžeme po celý den bloumat mezi impozantními, bizarně formovanými věžemi, kupami a stěnami. Samotná špička Diamante je vyhrazena spíše horolezcům, ale shluky podivně formovaných vrstevnatých skal a náhorních planin s erodovanými hrnci s vodou, které vrchol obklopují jsou více jak dostatečnou náhradou.Pokud chceme strávit v tomto příjemném místě více dní, pak lze doporučit ubytování ve veskrze příjemném kempu na okraji vesnice Zonza, poskytující perfektní zázemí (Camping Municipal, další dobrý kemp Riviere najdeme v obci Quenza)
Alta Rocca však nejsou jen skály, lesy a propasti. Je to především historie. Vždyť jih Korsiky byl nejstarší osídlenou části ostrova. Dodnes zde narazíme na tajemné menhiry, kultovní místa a staré pevnosti. Rovněž mnoho kamenných vesnic, jakými jsou Quenza, Levie či nepřekonatelná Zonza doplňuje obrázek o tomto krásném, ale stále ještě nedoceněném koutu Korsiky.

Vyšlo v magazínu Outdoor č.2/2009

Přednášky

Ivo Petr

Náčelník klubu AlpinTrek
Telefon: 777 03 13 14
Email: alpintrekclub@seznam.cz
Facebook : Ivo Petr

Ivo Petr