Cape Town – nejkrásnější město světa?

AlpinTrek : Články : Jižní Afrika - Cape Town – nejkrásnější město světa? vydáno 8. 2014    Autor: Ivo Petr
V Kapském Městě by chtěl žít každý. Tak jako surfař Sven ze Švédska, těžební technik Lešek z Polska, nebo třeba já a dost možná, že i kdokoli z vás. Může za to kosmopolitní prostředí, překrásná poloha města mezi dvěmi oceány se siluetou impozantní Stolové hory, čistota, urbanistická vyváženost a v neposlední řadě příznivé klima. Za poslední tři roky jsem toto „nejkrásnější město světa“ navštívil dvakrát a vždy jsem se jen s obtížemi a se značnou nechutí soukal do zpátečního letadla….

 

„Před sedmi jsem léty jsem zde přijel na 14 dní surfovat a už jsem zde zůstal. Mezitím jsem si pořídil tři děti a domů bych už nejel ani za nic“, svěřil se nám plavovlasý taxikář Sven. Rovněž hovorný Lešek, těžební technik z Polska, pracující nedaleko Johannesburgu v diamantových dolech odjel do Kapského Města pouze na týdenní dovolenou. A také kouzlu města mezi Atlantikem a Indickým oceánem neuniknul. Pomocí inzerátu a následného výběrového řízení si rychle našel práci a zpět do Johanesburgu odjel je pro to, aby podal výpověď. Tyto dva osudy nechť charakterizují ducha města, jemuž prostě nelze odolat.Down Town
Přestože střed města, neboli Down Town vypadá z dálky jako malá betonová džungle s majáky mrakodrapů, bank a obchodních center, skutečnost je jiná, resp. je tomu spíše úplně naopak. Střed města je totiž místem plné zeleně, pěších zón a odpočinku. Skutečnou oázou je náměstí Greenmarket Square, kde mimo několika půvabných jezírek s fontánami a zahrady se spoustou růží najdeme několik architektonicky pozoruhodných budov.Na prvním místě to je především žlutobílá, na slunci až oslepující budova Jihoafrického muzea (South African Museum), kde najdeme hned několik zajímavých exponátů (např. Whale Well, což je sbírka velrybích koster, působivě zavěšených do volného prostoru.). Focení zde nikdo nebrání a tak se nám může podařit vytvořit několik skutečně atraktivních snímků. Jen o kousek dále se tyčí další fotogenická budova židovské Velké synagogy s muzeem holocaustu.Klidnou a ničím nerušenou pěší ulicí Government Avenue dojdeme k úctyhodně se tvářícímu komplexu Afrického parlamentu (House of Parliement), kde na britskou koloniální minulost upomíná poněkud strnule se tvářící kamenná královna Viktorie. Dovnitř se bohužel bez složité předchozí objednávky nedostaneme, ale fotografie, ulovené skrz plot a les palem také nejsou k zahození. Jistým vyvrcholením procházky po historickém centru města zakončíme na nábřeží Gran Parade, kde jako obrovská perníková chaloupka, nebo spíše rovnou palác, trůní impozantní budova radnice (City Hall). Pro nerušenou prohlídku a dobré světlo doporučuji především brzké ráno až dopoledne, kdy se město ještě nestačilo probrat po prohýřené noci a vše zeje klidnou a ospalou atmosférou.

Nejsou doky jako doky
Waterfront, přesněji V&A Waterfront byli a jsou námořní doky. Ovšem rozdíl mezi jejich bývalou a současnou podobou je nebetyčný. Zatímco před lety se jednalo o zatuchlou a nebezpečnou díru, dnes se jedná o značně přepychové obchodní a kulturní centrum volného času Kapského Města. Centrem a historickou zajímavostí č.1 je tzv. Hodinová věž neboli Clock Tower. Jedná se působivou dřevěnou stavbu z r. 1882 sytě červené barvy se zajímavou historií. Původně zde byla kancelář kapitána celého přístavu, ze které mohl díky osmihrannému půdorysu stavby a systému vnitřně instalovaných zrcadel pozorovat pohyb v celém přístavu, aniž by zvedl zadek ze židle. Dnes najdeme příjemnou venkovní restauraci a vězte, že není nic lepšího než si zde poručit vychlazené kvalitní jihoafrické pivo a pozorovat cvrkot kolem nás.Dále do hloubi centra Waterfront se dostaneme po otáčivém mostě. Největším lákadlem doků, především pak pro fotografy, je skvostné panoráma města se Stolovou horou v pozadí, přes kterou se takřka den co den líně převaluje oblačné tsunami. Tohoto pohledu se asi nenabažíme nikdy a až teprve doma zjistíme, že paměťová karta je plná takřka totožných snímků. Vyvrcholení přichází však až večer, kdy se Watterfront mění v jednu velkolepou světelnou show. Padající soumrak s pomalu se rozsvěcujícími světly a se siluetou temnoucí Stolové hory je úžasným zážitkem, kterému neodolá žádný „fotolovec“.Bo-Kaap - ohňostroj barev
Asi nejbizarnějších místem v centru Kapského Města je muslimská část zvaná Bo-Kaap. Jedná se o jednu z nejstarších čtvrtí města, postavenou ve svazích výšiny Signal Hill. Jedná se o řady starých gregoriánských domků, natřených těmi nejpestřejšími barvami, jaké si lze představit. V průvodcích se sice dočteme, že bychom se touto čtvrtí neměli pohybovat o samotě, ale pokud navštívíme labyrint barevných uliček ve dne, žádné zvláštní nebezpečí nám nehrozí. Celá čtvrť si podnes zachovala jedinečnou orientální atmosféru, ovšem největším lákadlem a to nejen z fotografického pohledu jsou naprosto nevídané barevné kombinace fasád jednotlivých domů s květy osazenými průčelími a půvabnými dvorky. Místní lidé jsou sice na první pohled uzavřenou komunitou mluvící zvláštním jazykem, jenž je směsicí afrikánštiny a angličtiny, ale i zde narazíme na příjemné a ochotné domorodce, kteří rádi poradí v případě, že bychom se v bludišti uliček a dvorků ztratili. Návštěva čtvrti Bo-Kaap je snad nejpůsobivějším výletem rámci centra města a neskutečná fotografická nirvána.

Ztracený svět
Původním názvem Hoerikwaggo, dnes jednoduše Stolová hora (Table Mountain) patří ke Kapskému městu stejně jako pláž Copocabana k brazilskému Riu. A rozhodně to není jen tak obyčejný kopec. Stolová hora se svým jedinečným rostlinným a živočišným mikrosvětem je skutečným pojmem, fenoménem, který bychom jinde hledali stěží. Vždyť zde na relativně malé ploše najdeme na 1400 rostlinných druhů, rovněž fauna je zde zastoupena několika velmi zajímavými „kousky“ – antilopami, dikobrazy, paviány a pozoruhodným přerostlými morčaty slyšící na jméno daman (ovšem pozor – jejich nejbližšími příbuznými jsou sloni!).Na Stolovou horu lze snadno (a levně) vyjet kabinovou lanovkou, ovšem pěší výstup přes výrazný zářez rokle Platteklip Gorge, má mnohem větší sportovní hodnotu. Pokud nám přeje počasí (což nemusí být pravidlem, hora je povětšinou zahalena v mracích), otevírají se z hrany hory naprosto fantastické výhledy. Přehlédneme odtud nejen celé Kapské Město, včetně mnoha předměstí, ale také nádherné mořské zátoky se vzdálenými konturami pohoří Hotettentos Holland Mountain a celý labyrint náhorní plošiny, jehož vyvrcholením je právě naše stanoviště.Přechod napříč členitým masívem Stolové hory je fascinujícím zážitkem a je takovou malou cestou do Ztraceného světa A.C. Doyleho.  Vzorně upravené a vyznačené chodníky usnadňují orientaci a tak zanedlouho můžeme stanout na nejvyšším bodě masívu – hromadě kamení pojmenované Maclear´s Beacon (1087 m). Dobrodružství však daleka není u konce. Čeká nás snad nejzajímavější část přechodu, vedoucí kolem bizarních skalních útvarů a přes bažiny se záplavami masožravých rosnatek. Tato fotocesta „do pravěku“ je snad nejintenzivnější, zážitkem vůbec. Horu pak můžeme opustit zajímavou, hustou vegetací porostlou roklí Skeleton Gorge, kde jsou nejchoulostivější pasáže zajištěny dřevěným (a značně kluzkými) žebříky.

Lví hlava
Tvarově nepřehlédnutelný hrot Lion Head nebolí Lví hlavy je po Stolové hoře druhou nejvýznamnější dominantou Kapského města. Ač se jedná o skromnější a nižší protipól své slavnější horské sestry, výstup na špičku hlavy je mnohem zajímavějším a v několika momentech také více vzrušujícím počinem. K nástupu dojdeme pěšky přímo z centra města (zvláště pak, pokud bydlíme na slavné Long Street, tedy na ulici, která nikdy nespí a kde mimo desítek barů a hudebních klubů najdeme také nejvyšší koncentraci levných, přitom slušných ubytoven).Výstup vede nejprve po široké pohodlné cestě, teprve v závěru se musíme vypořádat s nějakým tím ocelovým řetězem a žebříky. Rovněž výstup po ostrém, jižním hřebeni vyvolá lehké mrazení v zádech. Ovšem trocha toho adrenalinu se jistě vyplatí. Rozhledově Lví hlava totiž hravě překoná blízkou Stolovou horu.Díky leteckým výhledům na oceán a město budou naše fotoaparáty plném provozu. A pokud vydržíme na vršku až do setmění, tedy do doby, kdy začne obzor nabírat oranžovou barvu zapadajícího slunce s konturami zubatých hor v okolí a pomalu se začnou rozsvěcet tisíce světel celé obrovské městské aglomerace, je magie prožitku dokonalá. Výstup na Lví hlavu by tedy rozhodně neměl chybět při našem pobytu v Kapském Městě. Jedná se i fotograficky nepochybně o jeden z nejatraktivnější výletů v blízkém okolí centra města.

Pozor na tučňáky!
Překrásná pláž Boulder Beach patří k velmi zajímavým místům, ležícím v zázemí Kapského Města. Dostaneme se sem pohodlně z centra města vlakem, jezdícím zhruba co hodinu (+ kousek pěšky nebo stopem) nebo vypůjčeným autem po dálnici M3. Boulder Bay, ostatně jak již název napovídá, je charakterizováno nádherně ohlazenými balvany, které společně s běloučkým pískem tvoří hned několik nádherným malých zátok. Na tom by, mimo velmi působivých scenérií, nebylo nic až tak zvláštního. Kouzlo oblasti totiž spočívá v něčem jiném. Lákadlem číslo jedna jsou zde kolonie volně se pohybujících tučňáků brýlatých. Přestože návštěva nejlepších vyhlídkových míst je zpoplatněna (návštěvnické centrum), v jeho okolí je mnoho míst, kde si s těmito vyloženými ptačími sympaťáky doslova můžeme podat ruku, resp. ploutev. Tučňáci nejsou nijak přehnaně plaší a je evidentní, že si na lidskou přítomnost již dávno zvykli. Potěšení z focení v takové bezprostřední blízkosti je skutečně mimořádné. A pokud jsme zde dojeli vypůjčeným autem, což je v Jižní Africe naprosto běžné, pak věnujme zvýšenou pozornost varování na cedulích:  „Pozor, podívejte se prosím pod auto, mohou tam být tučňáci!“ Budiž toto důkazem, že tito „srandoptáci“ zde mají skutečně velkou volnost.

Na konci Afriky
Název Cape of Good Hope dal původnímu mysu Bouří, který jako první Evropan obeplul v r. 1488 slavný Bartolomeo Dias,  král Jan II. Portugalský (správně tedy Cabo da Boa Esperanta), protože tento úsek otevíral cestu na východ. Ano, právě zde, tedy na skalnatém Mysu Dobré Naděje končí horký černý kontinent a jen pár tisíc kilometrů moře jej dělí od studené Antarktidy. Přestože se nejedná o nejjižnější africký výběžek (tím je mys Agulhas, ležící asi o 300 km jihovýchodně), právě sem směřují kroky všech návštěvníků.Ostatně není se co divit, neboť tento „konec světa“ je snad nejkrásnějším zakončením afrického kontinentu. Kapsky poloostrov se zde jako zahnutý dráp zatíná do studeného kobaltově modrého Atlantiku a vnímavému pozorovateli přírody přináší nejedno překvapení. Členité pobřeží s několika naprosto fascinujícími fotogenickými místy (např. barevně kontrastní skalnaté pobřeží Neptun Diary) se zde snoubí s rozeklanými horami, množství zvěře (zebry, pštrosi, opice) pak skvěle umocňují nevšední zážitky. Kroky drtivé většiny turistů směřují pochopitelně k samotnému mysu Dobré naděje. Vede sem kvalitní silnice a tak o množství autobusů se stovkami návštěvníků, fotících se u tabule dokumentující dosažení „nejjihozápadnějšího“ konce kontinentu (což však není pravda) není nouze. Ovšem mnohem krásnější a pro fotografy atraktivnější místa hledejme jinde. Stačí jen kousek popojít ve směru majáku na mysu Cape Point a najednou se ocitneme v jiném, barevnějším světě. Skalnaté, strmě spadající pobřeží je složeno z tak pestré mozaiky hornin a kamenů bizarních tvarů až oči přecházejí. Sestup po dřevěném schodišti ke slavné Diazově pláži s karibsky vyhlížejícím bílým pískem může být zajímavým střetem s chladným Atlantikem, který se v podobě obrovských zčeřených vln doráží na kontinent. Vyvrcholením je pak dosažení majáku na nejvyšším bodě mysu Cape Point se slavným rozcestníkem, mířícím do všech světových stran. Z mnoha vyhlídek, umístěným odvážně přímo v kolmých skálách můžeme pozorovat nejen nekonečný oceán, ale třeba velryby, dovádějící ve vlnách při úpatí skal. Mys Dobré naděje je takřka povinnou zastávkou všech návštěvníků Kapského Města a kdo zde nebyl, jako by Jižní Afriku ani nenavštívil.

Falešný záliv
Název obrovské zátoky False Bay je skutečně na místě. Copak lze gigantickou, více jak 200 km širokou plochu, kde se mísí vody Atlantiku s Indickým oceánem jen tak nazvat zálivem? Na západním břehu False Bay se nalézají snad nejpůvabnější předměstí Kapského Města. Prim zde hraje především tak trochu jakoby z kovbojek vystřižené Simon´s Town, nesoucí výrazný rukopis původních zakladatelů. Poklid především surfařského centra dokresluje nejen uvolněná atmosféra, ale také překrásná koloniální architektura bílých dřevěných domků s nezbytnými visutými pavlačemi. Zajímavým zpestřením jsou pak neobyčejně barevné stánky, sloužící jako převlékárny na místní pláži.Pestrými barvami natřené boudičky působí dojmem, jakoby vystoupily z ilustrací nějaké dětské knížky a dokonale souzní s bouřlivým mořem a skalnatým pobřežím. Pro fotografy lokalita číslo jedna, které se jen tak nenabažíme (přístup vede podchodem pod kolejemi dráhy spojující Kapské Město a Simon´s Town). Nádherných a fotogenických koutů zde najdeme celou řadu a tak se jistě vyplatí zůstat v některé z turistických (mnohdy značně komfortních) ubytoven, které najdeme především na hlavní obchodní třídě.Kapské Město je místem, kde lze trávit měsíce a asi stále budeme mít co objevovat. Jistě, tak jako jiná města v Jižní Africe, i zde existují nebezpečná a neklidná místa, přesto patří Kapské Město k nejbezpečnějším oblastem v JARu a pro mne osobně to bylo jediné místo na cestách po jihu afrického kontinentu, kde jsem se opravdu cítil dobře a „jako doma“.

BONUS
Jak se tam dostat: Do JARu létá celá řada společností. Zavedením linky společnosti Emirates Airlines z Prahy do Dubaje se můžeme do Kapského Města dostat již za cenu 14 000 Kč, což není vzhledem k délce letu a atraktivitě země nijak přemrštěná cena. ČR má s JAR bezvízový styk.
Kde bydlet: Kapské Město má dostatečnou ubytovací kapacitu všech kategorií. Ti, kdož mají hlouběji do kapsy ocení především hustou síť hostelů typu Backpackers. V rozmezí 150 – 200 Kč najdeme většinou velmi slušné ubytování především na ulici Long Street, která je centru města nejblíže. Odtud ostatně lze podnikat všechny zde popsané výlety jak místní dopravou, tak pronajatým autem.
Čím cestovat: Městská doprava není pro nezávislé cestovatele bůhvíjaké terno. Město samotné projdeme v pohodě pěšky, do vzdálenějších částí se dostaneme nijak přehnaně drahými taxíky. Nejlepším řešením je pronájem auta, které nás nikterak nezruinuje (pozor – vyhnout se půjčovnám na letišti, které jsou značně předražené). Přímo v blízkosti Long Street najdeme několik ryze jihoafrických společností se solidním jednáním a cenami.
Jak fotit: Kapské Město a jeho atraktivní okolí skýtá pro fotografa neskutečně mnoho možností k realizaci. Jako všude na jižní polokouli zde vládne zcela jiné světlo a slunce, které se stále pohybuje po severní straně, poskytuje poněkud odlišné podmínky pro focení. A je nutné říci, že vynikající podmínky. Tady prostě špatnou fotku snad ani nejde udělat. Zde prezentované snímky byly pořízeny „zápisníkem“ Canon PowerShot A550, tedy foťákem doslova za pár korun. Z mého pohledu se však jedná o přístroj s velmi dobrou kresbou a příjemným barevným podáním.


Vyšlo v magazínu DIGIfoto č.1/2011

Přednášky

Ivo Petr

Náčelník klubu AlpinTrek
Telefon: 777 03 13 14
Email: alpintrekclub@seznam.cz
Facebook : Ivo Petr

Ivo Petr